Zaštitne mjere
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 19 | Nivo: Visoka škola unutrašnjih poslova

САДРЖАЈ
ЗАШТИТНЕ МЈЕРЕ
УВОД .......................................................................................................................... 1
ЗАШТИТНЕ МЈЕРЕ – ПОЈАМ И ОБЛИЦИ ........................................................... 3
Одузимање предмета ........................................................................................... 5
Забрана вршења позива, дјелатности и дужности ............................................ 6
Потпуна или дјеломична забрана управљања моторним возилом .................. 6
Ванболничко лијечење од зависности ............................................................... 8
ОСТАЛА КРИВИЧНА ЗАКОНОДАВСТВА ..........................................................9
3.1. Кривично законодавство Федерације БиХ – заштитне мјере ...........................9
3.2. Кривично законодавство Републике Србије – мјере безбједности ............... 12
3.3. Кривично законодавство Републике Хрватске – сигурносне мјере .............. 14
ЗАКЉУЧАК .............................................................................................................. 18
ЛИТЕРАТУРА .......................................................................................................... 19
УВОД
Прекршајно право заштитне мјере третира као посебну врсту прекршајних санкција. Прекршајне санкције представлјају државне, принудне мјере репресивно превентивног карактера којима се учиниоци прекршаја, под условима предвиђеним прекршајним прописима, ограничавају или ускраћују у одређеним правима и слободама, на основу одлуке надлежног органа, односно суда, донесене у законито спроведеном поступку. Систем прекршајних санкција чине сљедеће чеитри врсте санкција: казне, мјере упозорења, заштитне мјере, васпитне мјере и друге мјере непеналног карактера. У овом семинарском раду говорићемо о заштитним мјерама.
У циљу отклањања узрока или стања који су довели до извршења прекршаја и због којих би он могао наставити са таквим својим понашањем, примјењују се мјере специјално – превентивног карактера и називају се заштитним мјерама. Заштитне мјере, од законодавства до законодавства се појављују под неким другим називима, као нпр. у кривичном законодавству се називају мјере безбједности, тако, и у појединим земљама постоје другачији називи.
Основне заштитне мјере у нашем законодавству се дијеле на: одузимање предмета; забрана вршења позива, дјелатности или дужности; потпуна или дјеломична забрана управљања моторним возилом и ванболничко лијечење од зависности. У осталим законодавствима је слична подјела, с неким додатним мјерама, као што је протјеривање странаца из земље. Поред ових основних мјера постоје и одређене мјере које су прописане посебним законима.
ЗАШТИТНЕ МЈЕРЕ – ПОЈАМ И ОБЛИЦИ
Заштитне мјере су посебна врста прекршајних санкција којима се отклањају околности или стања усред којих би учинилац могао да настави и убудуће да врши прекршаје. Заштитне мјере су мјере специјално – превентивног карактера у односу на учиниоца које се примјењују у циљу отклањања узрока или стања који су довели до извршења прекршаја и због којих би он могао наставити са таквим својим понашањем. Ова нарочита специјално – репресивна сврха заштитних мјера остварује се отклањањем стања (превасходно психичких, као што је, на примјер, прекршај).
Законом о прекршајима Републике Српске Предвиђене су сљедеће врсте заштитних мјера:
а) одузимање предмета,
б) забрана вршења позива, дјелатности или дужности,
в) потпуна или дјеломична забрана управљања моторним возилом и
г) ванболничко лијечење од зависности.
Поред ових заштитних мјера, појединим законима који прописују прекршаје могу се одредити додатне врсте заштитних мјера. Примјера ради, Законом о заштити насиља у породици прописане су допунске заштитне мјере, као што су: удаљење из стана, куће или неког другог стамбеног простора, забрана приближавања жртви насиља, забрана узнемиравања или ухођења жртве насиља, обавеза психосоцијалног третмана, обавезно лијечење од зависности и слично. Како је Законом о прекршајима предвиђено, свака заштитна мјера која није предмет директног извршења од стране органа власти, мора бити условљена добровољним пристанком на такву заштитну мјеру од стране окривљеног.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!